Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Tesvik Zorunluluğu (7.000 TL'yi Aşan Ödemeler) | Mali Rehberim

Tesvik Zorunluluğu (7.000 TL’yi Aşan Ödemeler)

Tesvik Zorunluluğu (7.000 TL’yi Aşan Ödemeler)

Kapsam

Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğlerine göre 7.000 TL’yi aşan ödemelerin finansal kurumlar aracılığı ile yapılması zorunludur. Aynı gün içinde veya farklı tarihlerde kısım kısım gerçekleşen ödemelerle 7.000 TL’yi aşan ödemeler finansal kurumlar aracılığı ile yapılmalıdır. Bu durumu bir örnekle açıklayalım.

Örnek:

X Şirketi Y Şirketi’ne 20.000 TL’lik KDV dahil bir fatura kesmiştir. Bu faturanın bedeli 7.000 TL’lik tesvik zorunluluğunu aştığı için, finansal kurum aracılığı ile ödenmelidir. Eğer bu tebliğe uyulmazsa her iki mükellefe de ayrı ayrı ceza kesilecektir.

Cezalar için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Aynı gün içinde farklı bedeldeki faturaların toplamı 7.000 TL’yi aşıyorsa yine aynı şekilde bu bedel finansal kurum aracılığı ile ödenmelidir.

Örneğin: birinci fatura;  2.000 TL, ikinci fatura 2.500 TL, üçünü fatura; 4.000 TL olursa toplam bedel 7.000 TL’yi aştığı için bu ödeme finansal kurumlar aracılığı ile yapılmalıdır.

 

 Daha daha detaylı bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

7.000 TL’yi Aşan Tutardaki Ödemeler Hakkında

 

 

 

 

Paylaşmak Güzeldir
Yazan:

malirehberim

Mali konular ve muhasebe ile alakalı güncel mevzuat bilgileri için Mali Rehberim en doğru adrestir.

Tüm yazıları gör