Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Gayrimenkulde Amortisman Süresi Nedir | Mali Rehberim

Gayrimenkulde Amortisman Süresi Nedir

Gayrimenkulde Amortisman Süresi Nedir

Gayrimenkulde Amortisman Süresi Nedir

Gayrimenkulde amortisman süresi; gayrimenkul yatırımı yapacaklar için önemli bir kavramdır. Bu içerikte amortisman süresinin nasıl hesaplandığını inceledik.

Gayrimenkulde Amortisman Süresi Nedir

Yatırım için gayrimenkul almayı düşünenler için ilk bakılması gereken parametre; gayrimenkulün bu yatırım tutarını kaç yılda amorti edeceği verisidir. Yalın bir anlatımla gayrimenkulde yatırım süresi; yapılan yatırım tutarının bu gayrimenkulün aylık kira tutarına bölünmesi ile bulunan bir orandır.

Örneğin verilere göre Türkiye’de Ağustos 2022’ye göre ortalama gayrimenkul amortisman süresi; 22,41 yıldır.  Bu da 256,92 aya denk gelir.

 

Uygulama 1:

Örneğin bir gayrimenkulün alış fiyatı 1.250.000 TL, kira geliri; 5.000 TL olsun. X şehrindeki ortalama gayrimenkul amortisman süresi ise; 250 ay olsun. Bu yatırımın doğru bir yatırım olup olmadığına bakalım.

1.250.000 / 5.000=  250 ay

Yorum; Evet bu gayrimenkul yatırımı doğru bir yatırımdır. Gayrimenkul satış fiyatını kira gelirine öldüğümüzde X şehrindeki ortalama gayrimenkul amortisman süresi ile başa baş gelmektedir.

 

Uygulama 2:

Örneğin bir gayrimenkulün alış fiyatı 3.750.000 TL, kira geliri; 9.750 TL olsun. Y şehrindeki ortalama gayrimenkul amortisman süresi ise; 250 ay olsun. Bu yatırımın doğru bir yatırım olup olmadığına bakalım.

3.750.000 / 9.750=  384 ay

Yorum; Hayır, bu gayrimenkul yatırımı doğru bir yatırım değildir. Gayrimenkul satış fiyatını kira gelirine öldüğümüzde X şehrindeki ortalama gayrimenkul amortisman süresinden büyük bir sonuç çıkmaktadır.

Eğer kira geliri 15.000 TL olsaydı doğru bir yatırım olduğunu söyleyebilirdik.

 

Kaynak: Emlakjet

Kaynak: Erkin Şahinöz

 

Faydalı Bağlantılar

Gayrimenkul Sermaye İradı

Paylaşmak Güzeldir