Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz/Levha Alma Süreci

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz/Levha Alma Süreci

Ödeme Kaydedici Cihaz Alım ve Aktivasyon Süreci

Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz alımı, vergi dairesine kaydı, devri, hurdaya ayrılması vb. işlemler için vergi dairesine gitme zorunluluğu 25.12.2015 tarihinden itibaren 465 sıra nolu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile kaldırılmıştır.
Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz satın almak isteyen mükellefler satış bayilerinden cihazlarını satın aldıktan sonra yetkili ÖKC servisleri aracılığı ile cihazlarını kullanıma hazır hale getirebileceklerdir.
Bayiden alınan cihazın kullanıma açılması işlemini yetkili ÖKC firmalarının servisleri gerçekleştirir. Cihazı bayiden satın alan mükellefler, cihaz, ruhsatname ve fatura ile birlikte yetkili servise başvurur. Yetkili servis elemanları, GİB sistemi ile iletişime geçerek cihazın kaydını (aktivasyonunu) yapar ve kullanıma açar.

Ödeme Kaydedici Cihaz ruhsatnamesi kaybolduğunda ulusal bir gazetede kayıp ilanı verilir ve cihaz markasının yetkili bayisi ile irtibata geçilerek yeni bir ruhsatname istenir. Ruhsatname olmadan cihaz ile ilgili olarak herhangi bir işlem yapılamamaktadır.

 

Teknik Kılavuzlarda Yapılan Son Değişiklikler

30/12/2021

Söz konusu Teknik Kılavuzlarda yapılan değişiklikler aşağıda yer almaktadır.

 • YN Akaryakıt Pompa ÖKC Teknik Kılavuzu’nun 22. Maddesine “Yukarıda bahsedilen iki şekilde de eşleştirme yapmanın mümkün olmadığı durumlarda ise pompa ünitesi seri numarasının ÖKC yetkili servisleri tarafından manuel girişi yapılarak, YN Pompa ÖKC’ye kaydedilmesi ve böylece ilk iletişim sağlanarak eşleştirme işlemlerinin yapılması, yapılan
  işlemlerin de YN ÖKC ruhsatnamesine kaydedilmesi gerekmektedir.” ifadesi eklenmiştir.
 • YN Akaryakıt Pompa ÖKC’lerden Düzenlenecek Fiş ve Rapor Formatları Teknik Kılavuzu’na “2.1.7 Plakasız Satış Fişi” başlığından sonra gelmek üzere, “2.1.8 Tanker/Özel Nakliye Araçları İle Taşınmak Suretiyle Yapılan Satış” başlığı ve altına “2.1.8.1 YN Pompa ÖKC’den Düzenlenecek Satış Fişi” ve “2.1.8.2 EN Pompa ÖKC’den Düzenlenecek Satış Fişi”
  başlıklı bölümleri eklenmiştir.
 • YN Akaryakıt Pompa ÖKC’lere Ait ÖKC TSM Teknik Kılavuzu’nun “Kullanılan Donanımların Güvenliği bölümüne “Common Criteria EAL4+” ifadesi eklenmiştir.
 • YN Akaryakıt Pompa ÖKC’lere Ait ÖKC TSM’lerinin Başvuru, Test, Denetim ve Onay Teknik Kılavuzu’nun “Kullanılan Donanımların Güvenliği bölümüne “Common Criteria EAL4+”ifadesi eklenmiştir.
 • YN Akaryakıt Pompa ÖKC’lere Ait ÖKC TSM’lerinin Bilgi Sistemleri Denetimi Adımları Teknik Kılavuzu’nun “TSM_SİS.1 Kontrol Tablosu’na “Common Criteria EAL4+” ifadesi eklenmiştir.
  “Duyurulur.

 

Kaynak: GİB

Paylaşmak Güzeldir
Yazan:

malirehberim

Mali konular ve muhasebe ile alakalı güncel mevzuat bilgileri için Mali Rehberim en doğru adrestir.

Tüm yazıları gör