Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Değer Kaybı Tazminatı Nedir ve Nasıl Alınır | Mali Rehberim

Değer Kaybı Tazminatı Nedir ve Nasıl Alınır

Değer Kaybı Tazminatı Nedir ve Nasıl Alınır

Değer Kaybı Tazminatı

Değer kaybı tazminatı nedir, nasıl alınır, şartları ve kapsamı nelerdir sorularının yanıtını aradığımız yazımız aşağıdadır.

Değer Kaybı Tazminatı Nedir?

Kaza yapan araçlarda bir tramer kaydı çıkıyor ve artık araç hasar gören araç statüsünde görünüyor, buna bağlı olarak ise bir değer kaybı yaşanıyor. Bu kayıp ise trafik sigortasından karşılanıyor ve buna değer kaybı tazminatı deniyor. Sigorta şirketleri bu kayba istinaden bir ödeme yapıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan yazıya göre düzenlemeler şu şekilde olmuştur.

  • Bu tazminatı, kazada kusursuz olan taraf alabilmektedir.
  • Hesaplama, sigorta ekspresi tarafından yapılacaktır.
  • Bu tazminatın tutarı; taşıtın piyasa değeri, kullanılma düzeyi, kilometresi ve ticari amaçla kullanılıp kullanılmadığına göre belirleniyor. Taşıtın piyasa değeri; Türkiye Sigortalar Birliği ve TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Piyasa Değer listesindeki ortalama tutara göre tespit ediliyor. Eğer listede bu taşıt yoksa, piyasa değeri üzerinden bir hesaplama yapılıyor.
  • Tüm taşıt grupları için tazminat başvurusu yapılabilir. Sadece hurdaya ayrılmış araçlar bu kapsamın dışındadır.
  • Taşıtlarda meydana gelebilecek tüm hasar türleri için tazminat başvurusu yapılabiliyor.
  • Tazminat alabilmek için model ve kilometre sınırı bulunmamakla beraber, bu değerler tazminatın tutarını belirleyecektir.
  • Tazminat talep edenler hasar ekspertiz raporu, hasar fotoğrafları, ruhsat fotokopisi, ve ehliyet ile sigorta şirketine başvuru yapılacaktır.
  • Her kaza için ayrı ayrı talep edilen tazminatın zamanaşımı 2 yıldır.

 

Kaynak: Hürriyet

Paylaşmak Güzeldir
Yazan:

malirehberim

Mali konular ve muhasebe ile alakalı güncel mevzuat bilgileri için Mali Rehberim en doğru adrestir.

Tüm yazıları gör