Şube Açılış İşlemleri

Şube Açılış İşlemleri

Şube Açılış İşlemleri

Şube açılış işlemleri sürecini açıklamadan önce şube nedir kavramını açıklayalım.

Şube Nedir?

Türk Ticaret Kanununun 48.maddesinde şube konusu incelenmiştir. Her şube kendi merkezinin unvanını şube olduğunu belirterek kullanır. Merkezi yabancı ülkede olan bir işletmenin Türkiye’deki şubesinin ticaret unvanında, merkezin ve şubenin bulunduğu yerlerin ve şube olduğunun bildirilmesi şarttır.

Şube Açılış İşlemlerinin Süreci

  1. Şube açılış kararı alınır ve karar noterden onaylatılır.
  2. Mersis sistemi üzerinden (yeni kuruluş işlemleri/şube) bölümünden başvuru yapılır ve onay kodu alınır
  3. Alınan onay kodu yazılarak, ticaret sicil müdürlüğüne dilekçe yazılır. (3 gün içinde ticaret odasına başvurulur.) Ekte yönetim kurulu kararı, oda kayıt beyannamesi (fotoğraflı olarak tüzel kişiler için düzenlenen bir evraktır)
  4. Şube açılışı, 1 ay içerisinde vergi dairesine dilekçe ile bildirilir. (İnteraktif vergi dairesinden bildirim yapılabilir)
  5. Eğer Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz alımı gerçekleştiyse, YN ÖKC’nin aktivasyonu gerçekleştirilmelidir. (ÖKC süreci için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz) YN ÖKC kullanmak zorunda olan mükellefler, satın aldıkları cihazı alış faturasının düzenlendiği tarihten itibaren 15 gün içinde YN ÖKC işlemlerinde yetkili bayi aracılığı ile vergi dairesine bildirir. Yetkili bayi aktivasyon işlemlerini yapar ve ilk fiş alır. Eskiden vergi dairesine izin yazısı yazılırdı ama son çıkan genelge ile bu zorunluluk ortadan kalktı. Yetkili bayi gerekli işlemleri yaparak online bir şekilde vergi dairesine bildirim yapmaktadır. Yetkili servis aktivasyon işlemini yaparken mükellefler; alış faturası, garanti belgesi ve cihazın ruhsatnamesini yanında bulundurmalıdır.

İnteraktif Vergi Dairesi Şube Açılış Dilekçesi

1.adım

2.adım

3.adım

4.adım

Ticaret Sicil Müdürlüğünce Gönderilen EK İŞYERİ İhtarlarına İstinaden Alınması Gereken Yönetim Kurulu Kararlarında Bulunması Gereken İbare

Şirket merkezimize bağlı olarak tescilli bulunan ……….. Mahallesi ……….. Caddesi No……. adresinde faaliyet göstermekte olan ek işyerimizin ticari faaliyetine ara verilmeksizin ayrı bir sicil numarası altında tescilinin yapılmasını rica ederiz.

 

 

Aşağıdaki linklerden dilekçe ve formlara ulaşabilirsiniz.

Şube Açılış İşlemleri Sırası

Şube Açılışı Yönetim Kurulu Karar Örneği-2 ad

Şube Açılış Taahhütnamesi

Şube Açılışı İTO Dilekçe

Şube Açılışı Tüzel Kişiler İçin Oda Kayıt Beyanı

 

Paylaşmak Güzeldir
Yazan:

malirehberim

Mali konular ve muhasebe ile alakalı güncel mevzuat bilgileri için Mali Rehberim en doğru adrestir.

Tüm yazıları gör