Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Emekli Çalışanların Kıdem Tazminatı | Mali Rehberim

Emekli Çalışanların Kıdem Tazminatı

Emekli Çalışanların Kıdem Tazminatı

Emekli çalışanların kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı hakları konusu en fazla tartışılan konuların başında gelmektedir.

İş Kanunu’na göre emekli olanlar çalışabilir, ve hakları kısıtlanmamıştır. Emekli olduktan sonra çalışanlar ile diğer çalışanlar arasında; kıdem/ihbar tazminatları açısından ve yıllık izin hakları açısından bir fark bulunmamaktadır.

Kıdem tazminatını alarak aynı iş yerinde çalışmaya devam edenlerin kıdem hakları sıfırlanır. Böylece yeni bir çalışma dönemi başlar. Eğer bu işçi işveren tarafından işten çıkartılırsa ve 1 yılını tamamlamışsa kıdem tazminatı almaya hak kazanır.

Bu konuda 2 durum söz konusudur.

  1. Emekli aylıklarını kestirip, bir sigortalı gibi tüm sigorta kollarına tabi olarak çalışanlar: Bu kişiler emekli işçi sayılmaz. Emekli olmak istediklerinde, istedikleri zaman çalışmalarını sonlandırıp kıdem tazminatı almaya hak kazanırlar.
  2. Emekli aylığı alarak sosyal güvenlik destek primine tabi olarak çalışanlar: Emekli olarak yani SGDP ödeyerek (emekli maaşını kestirmeden) çalışmaya devam edenler emekli olmak için kıdem tazminatı talep edemezler. Kıdem tazminatı alabilmeleri için işveren tarafında işten çıkarılmaları gerekmektedir.

 

Yargıtay 9. Hukuk dairesi tarafından geçtiğimiz günlerde emsal niteliğinde bir karar alınmıştır.

Yargıtay kararına göre emekli olup çalışmaya devam eden işçiler için “kıdem tazminatının hesaplanmasında esas alınması gereken ücret, çalışanın emeklilik tarihindeki ücrettir” şeklinde karar verildi.

Bu karara göre birinci grupta yer alan fiilen emekli olmuş fakat ‘kıdem tazminatını almadan’ emekli aylığı bağlanarak işverenin yanında çalışmaya devam etmiş kişiler istifa etmeleri ya da işveren tarafından işten çıkarılmaları durumunda hesaplanacak kıdem tazminatları emeklilik tarihinden önceki tutar asas alınarak hesaplanmalıdır. Yargıtay kararında ikinci ve üçüncü grupta bulunan kıdem tazminatı alıp emekli olmuş çalışanlar için farklı bir işlem belirtilmemiştir. Bu grupta bulunan personeller için kıdem hesaplamalarında ikinci dönem ücreti esas alınması şeklinde değerlendirilmektedir.

 

Emekli çalışanların kıdem tazminatı ile ilgili aşağıdaki bağlantıdan yararlanabilirsiniz.

14.01.2021 tarihinde Anayasa Mahkemesi’nin almış iptal kararı kararına göre; “Emeklilik için işten ayrılma şartı kaldırıldı”  

 

Kıdem tazminatı konusunun detaylarına bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Paylaşmak Güzeldir
Yazan:

malirehberim

Mali konular ve muhasebe ile alakalı güncel mevzuat bilgileri için Mali Rehberim en doğru adrestir.

Tüm yazıları gör