Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Doğum Yardımı Nedir ve Nasıl Alınır | Mali Rehberim

Doğum Yardımı Nedir ve Nasıl Alınır

Doğum Yardımı Nedir ve Nasıl Alınır

Doğum Yardımı

Doğum Yardımı

Doğum Yardımı Nedir

Doğum Yardımı, Türk vatandaşları ile Mavi kart sahiplerine verilir. Annenin veya babanın veya her ikisinin de Türk vatandaşı ya da Mavi kart sahibi olması gerekmektedir ve 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Bu tarihten önce doğan çocuklar için bu ödenek verilmez fakat çocuk sırasının tespitinde, 15/5/2015 tarihinden önce doğanlar dikkate alınır.

 

Doğum Yardımı İçin Yapılması Gerekenler

Başvuru, canlı doğumun gerçekleşmesinin ardından ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun Kimlik Paylaşım Sisteminde (KPS) kayıt işlemi yapıldıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesinin” eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen, iadeli taahhütlü posta veya kargo yoluyla yapılır.

Ne zaman ve Nereden Alınır?

Bu ödenek, yapılan başvurunun Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde hak sahiplerince PTT şubelerinden çekilebilmektedir.

 

Anne Doğum Sonrası Vefat Ettiğinde Ne Olur?

Ödenek hesaplaması ve ödemesi, anne ve babanın her ikisinin sağ ve Türk vatandaşı/Mavi kartlı olması halinde anne üzerinden yapılır. Annenin Türk vatandaşı/Mavi kartlı olmaması veya annenin vefat etmiş olması halinde söz konusu işlemler Türk vatandaşı/Mavi kartlı olan baba üzerinden yapılır.

 

Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL tutarında bir defaya mahsus ödeme yapılmaktadır. Yardım bir çocuk için bir kereye mahsus olarak yapılır.

Yersiz yapılan ödemeler için, gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte bu ödemelerin bir ay içinde iade edilmesi gerekir.

Başvuru Dilekçesine, web sitemizin dilekçeler bölümünden ulaşabilirsiniz. Fotoğrafa tıklayarak dilekçelerin olduğu sayfaya ulaşabilirsiniz.

 

Doğum Yardımı

 

 

İlgili yönetmeliğe bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Paylaşmak Güzeldir
Yazan:

malirehberim

Mali konular ve muhasebe ile alakalı güncel mevzuat bilgileri için Mali Rehberim en doğru adrestir.

Tüm yazıları gör