Deprecated: Hook custom_css_loaded is deprecated since version jetpack-13.5! Use WordPress Custom CSS instead. Jetpack artık Özel CSS'i desteklemiyor. Özel stilleri sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için WordPress.org belgelerini okuyun: https://wordpress.org/documentation/article/styles-overview/#applying-custom-css in /var/www/wp-includes/functions.php on line 6078
Vergi Levhasının GİB İnternet Sitesinden Alınması | Mali Rehberim

Vergi Levhasının GİB İnternet Sitesinden Alınması

Vergi Levhasının GİB İnternet Sitesinden Alınması

Gelir Vergisi mükellefleri 1 Nisan tarihten itibaren 31 Mayıs tarihine kadar, Kurumlar Vergisi Mükellefleri ise 1 Mayıs tarihten itibaren 31 Mayıs tarihine kadar, Barkodlu olarak alabilecektir.

Barkodlu Vergi Levhasını Nasıl Alırım

Kullanıcı girişinden E-beyanname gönderdiğiniz ve size ait olan kullanıcı kodu, parola ve şifrenizi yazarak giriş butonuna basınız.  (Vergi Dairesinden şifre alan müşteriniz varsa; müşteriniz kendi kullanıcı kodu, parola ve şifresini girecektir.)

 Giriş yapıldıktan sonra gelen sayfadaki Genel Sorgulama ve Hesaplama işlemleri  butonuna basınız. E-Vergi Levhası seçeneğini tıklayınız.

 Gelir Vergisi Mükellefleri için, Mükellef Vergi Kimlik Numarası ve TC Numarasını birlikte giriniz. (Adi ortaklıkta, Kolektif Şirket Ortaklığında her ortak için ayrı ayrı giriniz)

Kurumlar Vergisi Mükellefleri için (Anonim Şirket -Limited Şirket) Şirketin Kimlik numarası (Hesap Numarası) girilecektir. Kurumlar Vergisi mükellefleri için TC Kimlik numarası bölümü boş bırakılacaktır.

Vergi Levhasını oluşturunuz. İstediğiniz rengi seçerek yeterli sayıda son üç yıla ilişkin barkodlu Vergi Levhasını bastırınız.

 

Yeni İşe Başlayanlarda Vergi Levhası

Gelir/Kurumlar vergisi mükellefi olup yıl içinde işe yeni başlayan mükelleflerin vergi matrah kısmında “Yeni İşe Başlama” ifadesi yer alacaktır. Söz konusu mükelleflerin vergi levhaları, mükellefiyet tesisini müteakip, sistem tarafından internet vergi dairesi hesaplarına aktarılacaktır.

Bu mükellefler vergi levhalarını mükellefiyet tesisinden itibaren 1 ay içinde internet vergi dairesinden yazdırmak suretiyle alacaklardır.

 

Detaylı bilgi 408 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde mevcuttur. https://www.gib.gov.tr/node/88655

 

 

Kaynak: İSMMMO

 

 

Paylaşmak Güzeldir
Yazan:

malirehberim

Mali konular ve muhasebe ile alakalı güncel mevzuat bilgileri için Mali Rehberim en doğru adrestir.

Tüm yazıları gör