İnternet Vergi Dairesi’nde Adres Değişikliği Nasıl Yapılır

İnternet Vergi Dairesi’nde Adres Değişikliği Nasıl Yapılır

Zafer Önder Karamustafaoğlu

Merhaba sevgili Mali Rehberim okuyucuları.

Piyasa uygulaması fazlaca olmasa gerek çok fazla adres bildirimi ile ilgili soru alıyoruz. Genel kurul yapılıyor, tescil işlemi yapılıyor ama sonrası ile ilgili genelde sorun yaşanıyor.

Sorun yaşanmasının ana nedeni  yeni adresin farklı vergi dairesi sınırları içerisinde yer alması gibi görünüyor. İnternette yapılan araştırmalar genellikle eski uygulamalar üzerine. Bu da kafa karışıklığına yol açıyor. Hayır arkadaşlar, eski vergi dairenize kapanış yeni atandığınız vergi dairesine açılış dilekçesi vermiyorsunuz. Yeni vergi dairem neresi diye telaş yapmanıza da gerek yok. 30 gün süreniz var tescil sonrası.

İnteraktif VD’ye giriyorsunuz. ‘’İşlem Başlat’’ sekmesi  sonrasında ‘’Mükellefiyet İşlemleri ‘’ sekmesi son aşamada da ‘’İş Yeri Adres Değişikliği ‘’ sekmesi ile ilgili bildirime ulaşıyorsunuz.

Tüm yapmanız gereken bu bildirimi doldurmak.

Yeni adres ile ilgili ‘’adres no’’ bildirim içerisine yazıldığında yeni atandığınız vergi dairesi de otomatik olarak gelecektir.

Bildirim için ayrıca yeni adres kira ise kontrat bilgilerine de ihtiyaç duyacaksınız. Bildirim sonrası ortalama 10 gün içerisinde yeni vergi dairesi yoklama işlemi yapacak ve mükellefiyetinizi taşıyacaktır.

347 no’lu tebliğ uyarınca yetkili matbaalarca internetten girişi yapılan belgelerin yeni adreste kullanılacak olması durumunda yine aynı sekmeden dilekçe ile bu belgelerin seri no’larını içeren bildirimin de yapılması gerekmektedir.

 

Zafer Karamustafaoğlu

[email protected]

SMMM

 

Diğer yazılar için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Paylaşmak Güzeldir
Yazan:

malirehberim

Mali konular ve muhasebe ile alakalı güncel mevzuat bilgileri için Mali Rehberim en doğru adrestir.

Tüm yazıları gör