FED Faiz Artırım Oranı Beklentisi ve Altın Fiyatları

FED Faiz Artırım Oranı Beklentisi ve Altın Fiyatları

Cengizhan Topçu

FED Faiz Artırım Oranı Beklentisi ve Altın Fiyatları:

Bugün FED’in faiz kararı var. Biliyorsunuz ki 2021 Ağustos ayından beri FED’in tapering kararı tartışmaları gündemdeydi. Böylece ABD; Covid-19 sonrası uyguladığı genişleme politikalarına son verip, varlık alımlarını azaltacağını ve faiz artışı kararı vereceğini beyan etmişti. Ve faiz kararı günü geldi çattı. Bugün FED’in açıklayacağı faiz artışı kararında beklenti 0,25 baz yönünde yoğunlaştı. Bu faiz artışını piyasalar fiyatladılar. Bugün karar açıklandığında piyasalarda anlık hareketler olabilir fakat bu hareketler kısa sürede mutlaka dengeye gelecektir diye düşünüyorum.

Comerica Wealth Management baş yatırım teklifi John Lynch, “Fed, bu haftaki toplantısında federal fon oranını 25 baz puan artırma niyetini açıkça dile getirdi ve bilanço indiriminin (aka Niceliksel Sıkılaştırma veya QT) yıl ortasında başlaması gerektiğini bildirdi” dedi.

Güncellenen ekonomik tahminlere ve nokta grafiğine çok dikkat edilecektir. Hollanda bankasının kıdemli ABD’li ekonomisti Bill Diviney, ABN AMRO’nun enflasyon riskinin büyüme riskinden ağır basması nedeniyle bu yıl yedi faiz artışı fiyatladığını söyledi.

“Son gelişmelerin ardından enflasyon tahminlerinde yükseltmeler ve büyüme tahminlerinde düşüş bekliyoruz. Faiz artışı tahminlerinin, geçen Aralık ayında öngörülen üç 2022 artışından önemli ölçüde artması muhtemel, ancak muhtemelen bu yıl şimdi beklediğimiz yedi artışın gerisinde kalacak. ,” diye kaydetti.

Altın fiyatları için kanımca onsta 1.915 Dolar seviyesi önemli bir seviyedir. Bu seviyenin altında altın 1.875 Dolara düşebilir. Burada önemli olan ikinci etken ise Rusya-Ukrayna Savaşı. Eğer uzlaşmalardan sonuç alınamazsa altın tekrardan ons başına 2.000 Dolar seviyesine çıkabilir. O yüzden dünyada gelişen hareketler izlenmelidir.

Altının gramında bu verilere göre alım seviyesi 880 TL olarak karşımıza çıkıyor. Yine 915-920 TL’nin üzerindeki gün kapanışları ve savaşın devamlılığı altın fiyatlarını yukarıya çekecektir.

 

 

Cengizhan Topçu

[email protected]

  

Diğer yazılar için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Kaynak: Kitco

 

Paylaşmak Güzeldir
Yazan:

malirehberim

Mali konular ve muhasebe ile alakalı güncel mevzuat bilgileri için Mali Rehberim en doğru adrestir.

Tüm yazıları gör