Bu Faiz Oranlarında Yatırım Yapılır mı?

Bu Faiz Oranlarında Yatırım Yapılır mı?

Cengizhan Topçu

Bu Faiz Oranlarında Yatırım Yapılır mı, Altında Orta-Uzun Vadede Beklenti Nedir?

Altın, BMO Capital Markets tarafından hazırlanan bir rapora göre, Federal Rezerv’in agresif sıkılaştırma planıyla bir şekilde dengelenen yüksek enflasyon ve jeopolitik risklerin olduğu bir ortamda işlem görüyor.

Bunun altın için anlamı, ons başına 1.800 dolarlık yeni bir taban fiyattır. Benim görüşüme göre 1.785 USD’de bir destek var. Bu destek aşağıya doğru kırılmadığı sürece altının onsu 2.000 USD’yi tekrardan kırma denemesi yapabilir.

ABD’de enflasyon oranı verileri %8,5 ile 1981’den beri en yüksek seviyede seyrediyor. Artan fiyat baskılarına karşın FED, FOMC toplantılarında faiz artırıma gidecek. Beklenti ise Mayıs ve Haziran toplantılarında 0,50 puan, sonraki aylarda ise 0,25 puan artış yönünde. Toplamda ise 2023 yılına kadar 2,5 puanlık bir artış bekleniyor. Aslında FED, Mart ayında 0,25 puan yerine 0,50 puan bir artış yapabilirdi ama Ukrayna-Rusya Savaşı ve oluşan belirsizlik sebebiyle 0,25 puan bir artış gerçekleştirildi.

Türkiye’ye dönüp baktığımızda ise; T.C. Merkez Bankası’nın faizleri bırakın indirmesi, sabit tutması bile intihar demektir. ABD’de faizlerin artması Dolar’ı daha pahalı hale getirecek. Türkiye’de ise maliyetler artmaya devam edecek.

Gelelim altının durumuna. Altın; ons ve dolarla değerlendiği için TL bazında çok fazla değer kaybetmiyor. Fikrime göre aslında bu seviyelerde alım fırsatı yaratan altın, ikinci alım fırsatını 860 TL rakamlarında sağlayabilir. Bu seviyelere düşer mi bilemeyiz. Bu tamamen dünya piyasalarında yaşanacaklara ve siyasi gelişmelere bağlı olarak belirlenecek.

Enflasyon bu denli yüksek seviyelerde iken, kredi faiz oranları bu enflasyon oranına göre düşük seviyede seyrediyor. Yatırım planı olanlar ve borçlanmayı üstlenebilecekler için bu faiz oranları bugün için bir fırsat. Bu enflasyonist ortamda bugünün planını yarına bırakmamakta fayda var. Tüm okuyuculara iyi günler dilerim.

 

Cengizhan Topçu

[email protected]

  

Diğer yazılar için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Paylaşmak Güzeldir
Yazan:

malirehberim

Mali konular ve muhasebe ile alakalı güncel mevzuat bilgileri için Mali Rehberim en doğru adrestir.

Tüm yazıları gör